برای عریض کردن جاده تهدید به قتل شدم!

عباس علی آرزومندان  از چهره های قدیمی وشناخته شده روستای بسکاباد است که به واسطه حضور مستمر در شورای اسلامی این روستا به خوبی با زیر و بم مشکلات و مسائل این منطقه و البته فرصت ها  و راه حل های پیش رو آگاه است. اگرچه برای بررسی تخصصی این موارد به فرصت و گفت وگویی مفصل نیاز است اما در مصاحبه پیش رو نگاهی به  عملکرد او در شورای شهر و نظرات و پیشنهادات  او داشته ایم:

لطفاً خودتان را معرفی بفرمائید

عباس‌علی آرزومندان، فرزند مرحوم کربلایی رجب، متولد ۱۳۳۲ هستم.در ۲۲ سالگی ازدواج کردم و ۶ فرزند دارم.

از اولین دورۀ ریاست جمهوری آقای خاتمی رئیس شورای اسلامی بسکاباد هستم؛ حدوداً هفده سال است که در شورا افتخار همکاری با افراد متفاوتی از همشهریان نصیبم شده.

دورۀ دومی که در شورا بودم، به‌مدت دو سال هم تمدید شد و پس از آن نیز رئیس شورای اسلامی روستای بسکاباد بوده‌ام.

اهمّ عملکرد شما در چند سال ریاست در شورا چه بوده است؟

_ ۲٫۵ کیلومتر کانال‌کشی «کشت مون سفلی» با همکاری مهندس قاسمی، مسئول جهاد کشاورزی شهر خضری دشت بیاض؛

در ابتدا برای یک کیلومتر، بودجه از جهاد کشاورزی اعتبار داده شد و پس از همکاری مردم و پیگیری‌های شورا در تعریض راه کشمون سفلی از قنات «خیگو» تا درخت حاج محمدرضا (برای تسریع در کار و تهیۀ مصالح کانال‌کشی) اعتبار برای ۱٫۵ کیلومتر دیگر در مسیرهایی مثل سینۀ بسکاباد و کلاتۀ ولیداد و قنات خیگو تخصیص داده شد.

– جذب اعتبار ۸۰ میلیونی و لوله‌کشی از تگ بسکاباد به قنات علیا؛

 در سال ۱۳۸۲ به حج تمتع مشرف شدم. به لطف پرورگار با آقای مهندس فریدونی، مسئول جهاد کشاورزی خراسان همسفر و هم‌صحبت شدم؛ البته آن موقع ایشان خود را کامل معرفی نکردند و از بنده راجع به منطقه سؤال‌هایی پرسیدند و من وضعیت و مشکلات آن زمان تگ بسکاباد را شرح دادم. ایشان قرار ملاقاتی برای بعد از سفر حج در جهاد کشاورزی مشهد مشخص کردند. در روز معین، بنده به‌ اتفاق سیدمحمد بسکابادی و برادرم مهندس حسین بسکابادی در جلسه‌ای با ایشان صحبت‌های قبل را کامل کردیم که ماحصل این ملاقات موافقت هشتادمیلیون تومانی ایشان برای لوله‌کشی از چشمه‌ساران تگ بسکاباد تا مادرچاه قنات علیا شد.

– انتقال انشعاب آب و برق به مسجد سر آب ده و احداث سرویس بهداشتی و غسال‌خانه؛

همان‌طور که همه اطلاع دارند در مسجد سر آب بسکاباد قدیم آب و برق وجود نداشت وغسال‌خانه نیز متروکه شده بود که در سال ۱۳۸۴ بدون دریافت کمک نقدی از مردم بسکاباد و با تأمین اعتبار، مسجد قدیم لوله‌کشی آب شد و دو سرویس بهداشتی نیز احداث گردید. همچنین برق‌کشی مسجد و مرمّت غسال‌خانه (کاشی‌کاری و نصب آبگرمکن دیواری) نیز انجام شد.

-لایروبی و مرمّت منبع آب‌انبار مصرفی بسکاباد (آب‌انبارحاج سید جواد)؛

آب‌انبار مصرفی بسکاباد که حدود صد سال پیش احداث شده که در سال ۱۳۸۵ نیاز شدید به لایروبی و آشغال‌زدایی داشت؛ چون در آن زمان آب قنات علیا از مسیر خاکی و گِلی به منبع می‌ریخت. با وجود اینکه از ابتدای احداث تا آن زمان، لایروبی انجام نشده بود و از نظر بزرگانی مثل حاج آقای دافعی و حاج آقای شجاعی‌نیا کار آسانی نبود، با توکل بر خدا و همکاری مردم، منبع از آشغال و لاشۀ حیوانات موذی و گل‌ولای پاک‌سازی و تعمیر و مجدداً از آب تمیز پر شد.

– احداث حسینیه بسکاباد در کنار مسجد جامع بسکاباد؛

با توجه به اینکه مردم بسکاباد برای برگزاری مراسم‌ها به حسینیه نیاز داشتند، با همکاری خیّرین محترم و مردم وتلاش‌های مهندس حسین بسکابادی به‌عنوان مسئول پروژه، در سال ۱۳۸۷ ساخت حسینیۀ بسکاباد شروع و پس از یک‌ونیم سال در ۱۳۸۸ تا حدودی آمادۀ بهره‌برداری شد و در سال‌های بعد با تأمین اعتبار از خیّرین عزیز تکمیل شد.

-احداث سرویس بهداشتی مردانه و زنانه در محل جدید و مناسب برای مسجد جامع؛

سرویس بهداشتی‌های مسجد جامع در کنار جاده، کثیف و کاملاً غیربهداشتی بود؛ به‌همین‌منظور مبلغ ۵میلیون تومان اعتبار از آقای علوی‌زاده، مهمان همایش بسکابادی‌ها دریافت شد که ۳میلیون تومان آن برای احداث سرویس‌های بهداشتی زنانه و مردانه و ۲میلیون تومان برای موزاییک‌کاری حیاط مسجد هزینه شد و به شکلی که امروز هست درآمد؛ جا دارد از آقای مهندس علی‌اکبر بسکابادی که دعوت کنندۀ مهمان به همایش بودند و همکاری آقای مهدی بسکابادی (غلامحسین) در تهیۀ موزاییک مرغوب با قیمت مناسب و همکاری مردم تشکر کنم.

در همان سال به لطف خدا با تأمین اعتبار و بودجه از ادارۀ اوقاف شهرستان، دیوارهای بیرون و داخل مسجد و حسینیه برای جلوگیری از فرسودگی سیمان‌کاری شد.

-برق‌کشی مسجد صاحب‌الزمان با همکاری بانی مسجد، آقای سید حسین بسکابادی؛

-جذب اعتبار ۸۳ میلیونی و اجرای طرح هادی؛

روزی آقای علی‌اکبری‌راد با من تماس گرفتند و گفتند: «۶۰میلیون تومان بودجه برای طرح هادی در کلاته‌سری بخشیده شده که به‌علت تخریب منازل، ازطرح استقبال نشده است. شما که با آقای طاهری (فرماندار وقت قاینات) ارتباط دارید این طرح را جذب بسکاباد کنید». بنده بلافاصله تماس گرفتم و ایشان سریعاً دستور اختصاص بودجه برای بسکاباد را به آقای تیموری مسئول بنیاد مسکن صادر کردند. به‌این‌ترتیب زیرسازی‌های خیابان‌ها انجام شد و ۲خیابان اصلی آسفالت شد و چون با کمبود بودجه مواجه شدیم توسط آقای اکبری‌راد، فرماندار وقت را به ضیافت شام در بسکاباد دعوت کردیم و با توجه به شرایط موجود و نیمه‌کاره ماندن طرح، مجدداً ۲۳ میلیون تومان هم برای دو خیابان دیگر، بودجه اختصاص داده شد که مجموعاً ۸۳ میلیون اعتبار جذب عمران و اجرای طرح هادی در بسکاباد شد.

پس ازپیگیری‌های شورا و مسئولین، اقداماتی برای تلفن‌کشی از جانب دولت انجام شده بود که با آقای یعقوبی مسئول مخابرات قاین (همسفر حج) تماس گرفتم و خواستار نصب سیستم مادر در بسکاباد شدم. ایشان گفت: «مهندسانی که از مشهد اعزام شوند تصمیم گیرنده‌اند». از ایشان خواستم که زمان حضور آن‌ها را اطلاع دهند. بعد از چند روز ایشان با مخابرات بسکاباد تماس گرفتند و اطلاع دادند و بنده برای استقبال دوستان رفتم و پس از توضیح اینکه مخابرات با این فضا قبلاً برای «مرکز شدن» ساخته شده است. آقایان گفتند باید منطقه و کارشک را هم بررسی کنند و رفتند.

به منزل برگشتم و برای هر کدام ۱۵ مثقال زعفران بردم و موقع رفتن به‌عنوان هدیه به آن‌ها دادم. رفتند و پس از یک هفته، جواب کارشناسی به سود بسکاباد صادر شد که این بازخورد و واکنش مسئولین کارشک را در پی داشت برای همین با چند نفر از بزرگان بسکاباد راهی مخابرات قاین شدیم که پس از اعتراض، کارشکی‌ها با جواب منفی مواجه شدند. پس از آن با مشکل بعدی مواجه شدیم که در خواست کردند فضای داخل مخابرات بایستی با هزینۀ شورا آماده شود. بنابراین بنده در جلسۀ گنابادی‌ها مطرح کردم و سه نفر از همشهریان هزینۀ این کار را تقبّل کردند و مصالح را فرستادند و آقای علی محبی با دستمزدی اندک که هنوز هم کامل پرداخت نشده، کاشی‌کاری را انجام داد و به‌این‌صورت بود که مخابرات بسکاباد به‌عنوان مرکز تلفن روستاهای اطراف شد.

– در سال ۸۳ و ۸۴ به کمک شورا و همکاری آقای علیرضا پورشافعی در سمَت بخشدار خضری، با اعتبارات دولت در طرح ملی، انتقال آب شرب از خضری به بسکاباد و روستاهای اطراف انجام شد و ۶ سال بعد از آن با همکاری شورا لوله‌های فرسوده کوچه‌ها نیز تعویض شد؛

-همان‌گونه که دوستان اطلاع دارند قبل از محرم سال ۹۲ از طرف بهداشت اخطار پلمپ برای آشپزخانه مسجد به‌دلیل دود و سیاهی و رعایت نشدن بهداشت صادر شده بود که در شب ۹ محرم مبلغ ۴میلیون تومان اعتبار از مردم و خیرین بسکاباد جمع‌آوری کردم و با همکاری حاج جعفر صمیمیان، از شرکت کاشی فیروزه بیرجند و شرکت سنگ گناباد مصالح خریداری و نصب شد و با فروش آبگرمکن‌های خورشیدی حمام عمومی، به مبلغ ۶ میلیون تومان و صرف هزینۀ ۴٫۵ میلیون تومان آشپزخانه را گازکشی کردیم؛

-پس از فوت مرحوم حاج رمضان بسکابادی (محمدعلی) سعی بر این بود که نماز جماعت در مسجد برگزار شود و درب مسجد باز بماند که با پیگیری‌های بنده با همکاری هیئت امنا مسجد جامع، هم‌اکنون حاج آقای قاصد به‌عنوان روحانی روستا فعالیت می‌کنند و مبلغ هدیۀ ایشان توسط خودیاری مردمی و خیّرین فراهم می‌شود که به حمدالله به‌تازگی اعتبار ساخت خانۀ مبلّغ هم تصویب شده است؛

پس از این تصمیم کتابخانه قدیم بسکاباد به خانۀ روحانی روستا تغییر کاربری و تجهیز شد و لوله‌کشی آب و گاز و سیم‌کشی برق و تلفن در آن انجام شد و با پیگیری‌های شورا، امسال مبلغ ۸میلیون تومان از ستاد تبلیغات اسلامی برای گسترش خانۀ روحانی روستا اختصاص داده شد.

با توجه به صحبت‌هایی که دربارۀ تگ بسکاباد و واگذاری اراضی آن به جهاد کشاورزی شده و هست اگر نظری دارید بفرمائید

از نظر بنده این کار صددرصد به‌نفع مردم است. اگر توجه کنید از سد به‌سمت کوه‌های تگ تا محل خانۀ سد در دست جنگل‌بانی است که اگر دست خودمان بود تا‌به‌حال گله‌های اطراف آن را مخروبه می‌کردند و اثری از لوله‌ها و امکانات نمانده بود. آن‌ها برای ما نگهبانی می‌کنند و پوشش گیاهی آنجا باعث حافظت می‌شود.

آیا یکی از عمده مالکین بسکاباد سالی یک‌بار هم از آنجا خبر می‌گیرند؟ چه برسد نگهبانی کنند! اگر مدعی برای آبادی آن محل هست از خانۀ جنگل‌بانی به بالا که آزاد است آباد کند؛ کسی کار به کارشان ندارد، ضمن اینکه آب تگ بسکاباد لوله‌کشی شده و در دست خودمان است.

طرحی که تابه‌حال باید انجام می‌شد و به هر دلیلی به مرحلۀ انجام یا اتمام نرسیده دارید؟

آرزویم این است اگر عمری باشد حدود ۵ حوضی که در بیابان‌های اطراف بسکاباد هست و مخروبه شده، با تانکر پر از آب شرب شود برای مصرف کشاورزان و چوپانان یا هر رهگذری که تشنه باشد. باید آب برای نوشیدن باشد و حوضچه‌ای جلوی هرکدام از این آب‌انبارها برای پرندگان و حیواناتی که نیاز به آب دارند ساخته شود.

طرح هادی نیمه‌تمام در ۲ خیابان بسکاباد هم از کارهایی است که تابه‌حال انجام نشده به‌دلیل همکاری نکردن مالکین کوچه‌ها برای عریض و استانداردسازی خیابان‌ها قبل از اجرای طرح، که امیدوارم بتوانیم رضایت مالکین را فراهم و طرح را به پایان برسانیم.

نظر شما راجع‌به محل احداث خانۀ دهیاری بسکاباد در ارتفاعات کناری فضای سبز جدیدالاحداث چیست؟

اعتبار ساخت این ساختمان از جانب دولت به روستاها داده شده و احداث ساختمان دهیاری در آن محل برای جهت‌دهی و گسترش فضای ساخت مسکونی بسکاباد است و با توجه به انتقال آب و برق و… چنانچه قرار بر ساخت‌وساز جدید باشد فضای مناسبی خواهد بود؛ از طرفی درخت‌هایی که در آنجا کاشته شده فضای تفریحی خوبی در سال‌های آینده ایجاد خواهد کرد.

گریزی بزنیم به هزینه‌هایی که تحت عنوان خانۀ دهیاری در سال‌های قبل درمکان‌هایی صرف شد. این امور به چه صورت بوده و آیا با تأیید شما بود؟

اعتبارات هر روستا به دهیاری آن داده می‌شود و از آنجا که مکانی برای دهیاری لازم بود، خانه‌ای توسط دهیار تعمیر و مبلغ اجاره‌ای برای آن از جانب ایشان اختصاص داده شد که با مخالفت و پیگیری‌های شورا به محل فعلی (مدرسۀ ابتدایی) انتقال داده شد؛ البته مبلغی هم در مدرسه برای تعمیرات هزینه شد. به‌زودی دهیاری به ساختمان جدید منتقل می‌شود.

به نظر شما مهم‌ترین مشکلات بسکاباد در حوزه‌های  کشاورزی و اجتماعی چیست؟

خشک‌سالی و کم‌آبی باعث مهاجرت جوانان و در پی آن کمبود نیروی کار در بسکاباد شده است. اگر مشکل آب برطرف شود و راه درآمدی داشته باشیم قطعاً جوانان ما در بسکاباد از طریق کشاورزی درآمدی بیشتر از حقوق‌های اندک کارگری در شهرها خواهند داشت.

با توجه به کمبود آب و کاهش درآمدزایی از ابتدای امسال با پرداخت هزینۀ حمل‌ونقل مسئول آموزش توسط شورا، نیروهایی برای حوله‌بافی در بسکاباد آموزش داده شده‌اند تا شاید بتوان راه درآمدی برای چند خانوادل جوان ایجاد کرد تا بسکابادمان از رونق نیفتد و انشاالله آبادتر شود.

به عنوان مسئول شورا از دولت چه انتظاری دارید؟

به‌نظر بنده اگر دولت شرایط بیمه و بازنشستگی آن را برای هر کشاورز فراهم آورد، جوانان هم به زندگی روستایی و کشاورزی دل‌خوش شده و در آن ساکن می‌شوند؛ ولی متأسفانه دولت امیدواری را در روستا برای بعد  ازکارافتادگی کم کرده و به‌این‌ترتیب شاهد مهاجرت جوانان به شهرها با حقوق ناچیز هستیم.

نظر شما راجع به پیگیری‌هایی که برای احداث شرکت تحت عنوان آبادگران شده چیست؟

بنده در این‌باره اطلاع خاصی ندارم؛ ولی به‌ هر نحوی که بشود شرایطی ایجاد کرد که حتی یک جوان با امنیت شغلی در بسکاباد ساکن شود خوب است.

ارتباط شما با همشهریان ساکن در مشهد، گناباد، قاین و شهرهای دیگر به چه صورت است؟

ارتباط بنده و شورا با همۀ دوستان خوب بوده و شورای اسلامی بسکاباد قدردان تلاش‌ها و همکاری اهالی و همۀ دوستان هست. گله‌ای از هیچ‌کس نیست. همه فعالیت‌هایی که ذکر شد به‌نفع مردم و بسکاباد عزیزمان بوده است.

بنده به هیچ‌کدام از روستاهای اطراف باج نداده‌ام و تمام تلاشم را برای بسکاباد کرده‌ام؛ ولی واقعیت، انتقاد و تعریف همیشه بوده و هست. همین‌جا لازم می‌دانم عرض کنم یک ریال هم برای خودم و خانواده‌ام یا نزدیکان از حق مردم استفاده نکرده‌ام و هر اتفاقی بوده برای عموم مردم بوده است.

ازبسکابادی‌های مسئول شاغل در ادارات تحت هر عنوانی برای بسکاباد استفاده می‌کنید ؟

بله، حتماً و از همۀ عزیزانی که همکاری کرده‌اند قدردانی می‌کنیم.

با توجه به اینکه کمتر از یک سال از این دورۀ شورای اسلامی باقی مانده، طرحی در دست اقدام دارید که به پایان نرسیده باشد؟

بله. این روزها در حال احداث فضایی برای نصب وسایل بازی کودکان در ابتدای بسکاباد هستیم.

بحث داغ عریض‌کردن جادۀ خضری تا امامزاده هم هست که برای تغییر مسیر از سمت دشت بیاض و ثغوری (که حتی میخ‌کوبی هم شده) بنده چند بار تهدید به قتل شده و مورد توهین قرار گرفته‌ام؛ ولی به لطف خداوند و همکاری عزیزان ما در بیرجند و شورا، با آن مسیر مخالفت شده و امروز محکم می‌توان گفت مسیر صد‌درصد از سمت فیض آباد _ بسکاباد شده و هیچ امکانی برای تغییر مسیر نیست؛ البته ادامۀ این کار مستلزم همکاری مالکین برای دادن زمین‌ها می‌باشد که راجع به این مسئله، بنده در جلسه‌ای عرض کردم که ما نمی‌توانیم چندین هکتار از اراضی مالکین را نابود کنیم تا جاده را به امامزاده برسانیم. پیشنهاد بنده این بود که زمین مالکین خریداری شود و هزینۀ آن به‌صورت یک سهم امامزاده، یک سهم شورای کارشک و یک سهم توسط شورای بسکاباد تأمین و پرداخت  شود؛ ولی تابه‌حال همکاری نشده است.

هم‌اکنون اعتبار تا قبل از فیض آباد داده شده و در حال اجراست و قرار بر این شده که تا ابتدای بسکاباد، جاده عریض و زیرسازی شود. چند روز پیش نیز در جلسه‌ای با حضور نمایندل محترم قاینات و اداره راه و فرمانداری تصویب شد که از ورودی تا خروجی بسکاباد روکش آسفالت شود و تا دو ماه آینده ان‌شاءالله اجرا خواهد شد.

برای بحث کمربندی هم با مخالفت فرمانداری و معاونت محترم ایشان مواجه شدیم که  دلایل آن‌ها هم از رونق افتادن بسکاباد و هزینه‌بر بودن آن می‌باشد و قرار بر این شد با اصلاح و بهینه‌سازی مسیر فعلی جاده طرح اجرا شود.

نظرتان راجع به ساخت‌وساز در بسکاباد چیست؟آیا همکاری‌های لازم را به عمل می‌آورید؟

هرکس بخواهد در بسکاباد حتی یک خانۀ گلی بسازد دستش را می‌بوسم.

به‌ نظر شما دهیاری در این چند سال از ابتدا عملکرد خوبی داشته؟آیا تغییری صورت خواهد گرفت؟

خداوند ۵ انگشت دست را مثل هم نیافریده است. بخشداری تاکنون ایرادهایی بر عملکرد دهیارگرفته ولی بنده خودم ایشان را تأیید کرده‌ام و رفتن یا ماندن ایشان بستگی به تصمیم شورای دورۀ بعدی دارد.

برای دورۀ بعدی انتخابات شورای اسلامی روستاها کاندید می‌شوید؟

دست خداست، هنوز تصمیمی نگرفته‌ام؛ ولی دیگر خسته شده‌ام.

با توجه به عملکردتان در این چند دوره چه نمره‌ای به خودتان می‌دهید؟

نمرۀ من را خدا می‌دهد. نمی‌توانم نمره‌ای به خودم بدهم. صداقت داشته‌ام و به لطف خدا در این سال‌ها تقریباً جواب «نه» از ارگانی برای همکاری نشنیدم. لوح‌های افتخاری هم برای عملکردم از بخشداری دریافت کرده‌ام.

همین‌جا از همسرم برای تحمل شرایط و مهمان‌داری در این سال‌ها تشکر ویژه می‌کنم؛ خدا نگهدارش باشد.

از همراهانم در شورای اسلامی بسکاباد در این دوره «حاج سید غلامرضا بسکابادی و به‌ویژه مهدی بسکابادی (نوری)» بسیار تشکر می‌کنم و به‌نظر بنده این دوره بهترین دوره از نظر همکاری اعضای شورا بوده است.

توقع شما از مردم بسکاباد و بسکابادی‌های مقیم شهرستان‌ها چیست؟

_ دستشان را می‌بوسم. هیچ‌کدام از ما معصوم نیستیم. توقعم این است ندانسته در غیاب کسی اظهار نظر نکنند که خدای ناکرده اگر تهمتی بی‌جا زده شود خدا از آنها راضی نخواهد بود. اگر اعتراض یا انتقادی دارند با روی باز از آن‌ها استقبال خواهم کرد تا با همکاریشان آن را حل و اصلاح کنیم.

به‌عنوان آخرین سؤال آرزویتان برای بسکاباد چیست؟

آرزویم این است که همۀ جوانان ما پاک و سالم باشند و برای بسکاباد افتخارآفرینی کنند. من فرزند بسکابادم، قلبم برای بسکاباد می‌تپد و از هر کاری برای بسکاباد دریغ نخواهم کرد.

 

دسته : گفت و گو بازدید : 1,014 بازدید انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۴ نویسنده : مدیریت سایت دیدگاه ها : 6
 1. بسیار عالی
  واقعا خسته نباشید

 2. باتشکر از زحمات و فعالیت های شما.
  دعای مردم پشت سر شماست …
  انشاالله خداوند به شما عمر باعزت دهد تا به مردم دیار خود خدمت کنید.

 3. رضا بسکابادی

  ۱۳۹۵-۱۰-۱۲ — ۱۲:۰۹

  احساس سوختن به تماشا نمیشود آتش بگیر تاببینی چه می کشد سوخته

 4. عزیز دل برادر نویسنده
  برای جاده تهدید ب قتل شدم تیتر مناسبی نیست
  اگه میخای واقعیتو گفته باشد حداقل این جمله رو در متن بنویس
  هی ندونه فک میکنه ما بسکابادیا قاتلیم یا همچین ادمایی هستیم

 5. نیمابسکابادی(رضا محمدرمضان)

  ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ — ۱۵:۰۲

  بسیار عالی ممنون از زحمات بسیار شما،براتون آرزوی سلامتی دارم

 6. عالی
  خداقوت

دیدگاهتان را بنویسید